uulu kirikust

Meist

Uulu kiriku ajaloost

Uulu mõisa kirik on 19. sajandi teise poole ja piirkonna erandlik sakraalhoone näide. Kiriku rajas Uulu parun Gotthard Reinhold Staël von Holstein (1819–1892) 1880. aastal oma esimese abikaasa Eleonore Staël von Holsteini (1824–1845) mälestuseks. 

Gotthard Reinhold Staël von Holstein oli baltisaksa aadlik, parun, Uulu ja Surju mõisnik, Peterburi õukonnategelane (keiserlik kammerhärra) ja Liivimaa maanõukogu liige.

Uulu kirik on tornita, kuna Nõukogude Liidu ametivõimude korraldusel 1950. aastate lõpul kiriku torn õhiti, ehitati juurdeehitused ning hoone võeti kasutusele võimlana.

04.12.1990 tagastati Uulu kirik Pärnu Eliisabeti kirikule. 2022. aastast alustati tegevust UKI Uulu Kirik Kultuuri -ja Puhkekülana.

Uulu mõisast on säilinud vaid üks abihoone ja vana kõrts, peahoone hävitati 1917. aastal. Samas on alles veidi üle kilomeetri pikkune tõllatee, mida ääristavad kollaseõielised akaatsiad ja tammed.

Tee läheb risti üle Riia maantee. Uulu tõllatee, mida kohalikud hüüavad Kaatsiteeks ehk Akaatsia alleeks, on omamoodi maagiline, sest on justkui joonlauaga mõõdetud sirge rada, mille ühest otsast teise näeb vabalt iga teelist.

Uulu kirik asub Uulu külakeskuses Tallinn-Pärnu-Ikla-Riia maantee ääres ning jääb Via Baltical liikujate teekonnale. 

Kirik asub merest 400 meetri kaugusel, ümbritsevates looduskaitsealustes rannamännikutes on liikumisrajad,
Pärnu linnaga on loodud turvaline, valgustatud kergliiklustee 
ühendus. 

Uulu kiriku juurde juhatab muinsuskaitsealuse mälestise suunaviit.

Gotthard Reinhold Staël von Holstein
Eleonore Staël von Holstein
Staël von Holsteini vapp
Uus Uulu kiriku vapp

Tegevused Uulu kiriku lähedal

Ümbruskond

Lottemaa on Baltimaade suurim teemapark, kus leidub avastamisrõõmu ja tegevusi nii suurtele kui väikestele külastajatele kogu päevaks.

Üle 100 atraktsiooni, vahvad majad, leiutised ja mänguasjad. Siin saab seigelda seikluspargis, kohtuda oma sõpradega Lotte raamatutest ja filmidest, ekselda labürindis, tutvuda maailmaruumiga planetaariumis, avastada põnevaid muusikainstrumente, teha muusikat, sportida, meisterdada, mängida lõbusaid mänge koos Lotte, Bruno ja Albertiga, kuulata vana rännukoer Klausi pajatusi kaugetest maadest ja laevakapten Leo lugusid lõpututest meredest.

Iga päev 5 põnevat etendust, kontsert Leiutajateküla suurimate hittidega, maraton, palju lustimist ja seiklusi.

Lottemaa veebileht

Retrohõnguline Uulu kohvik asub imelises väikses Uulu külas, otse Ikla-Pärnu maantee ääres.

Kohviku trumbid on lihtsad, kodused ja rahakotisõbralikud toidud, mis valmistatakse kohapeal. Iga päev on erinevad päevapakkumised. Ilusa ilma korral on võimalik väljas terrassil einestada.

Kauplus asub Ikla-Pärnu maantee ääres; Kauplus on avatud E-R 10-20 L,P 10-18

Pagariäri Pärnamäed jätkab esivanematelt päritud traditsioonide igapäevast kasutamist neid pidevalt ka täiustades.

Nõudlus OÜ Pärnamäed toodete järele kasvab tänu laiale leivasortimendile, mis hõlmab käsitsitööd ja tootmismeetodeid (puust leivakünad, kõrvetatud leib), pikaaegset (kuni 30 tundi) käärimisprotsessi, tervislikke lisandeid (seemned, puuviljad, köömneõli, mesi); samuti mugavalt kasutatavat pakendit ja avaraid logistilisi võimalusi.

Pärnamäed OÜ 11701609, Reiva, Reiu küla, Häädemeeste vald, Pärnumaa 86508

Ujumiskohad

Uulu muul ja ajaloolise roosiaia puhkepark.

Uulu roosiaia puhkepark ning muul on kohalike poolt armastatud looduskaunis koht. Künkanõlvalt avaneb kaunis vaade merele, pargiaiast läheb läbi metsarada, mis lõppeb Uulu kanali silla juures.

Roosiaias on katusealune istumiskoht ning pingid, ka väike välijõusaal. Kunagise parun Stael von Holsteini rajatud roosiaia mälestuseks on tänu kohalikele taastatud roosipeenar ning püstitatud mälestusmärk.

Muulilt saab jalutada merele ja nautida maaliliselt ilusaid päikeseloojanguid, mis Pärnumaa rannikule omased.

Huvitav teada! Siin toimus 1867. a Pärnu kihelkonna laulupidu, esimene omasugune Eestis.

Vaata

Linnalähedane Reiu rand on üks suvitajate meelispaiku. Pärnust umbes 10 km kaugusel asuv soe ja madalaveeline Reiu rand on eriti sobilik lastega peredele.

Rannast leiate avara parkla ja kummuli paadi kujuga üheksakohalise katusealuse, kus on hea piknikku pidada.

Vaata

Matkamine

Luitemaa looduskaitseala, Rannametsa küla, Häädemeeste vald.

Rannametsa luited on alati olnud populaarseks matkamispaigaks. Luitemaa looduskaitseala paremaks tutvustamiseks on siia rajatud looduse õpperada ja paigaldatud infotahvlid. Osaliselt laudteel kulgev ringikujuline õpperada läbib nii luitemännikut kui Tolkuse raba ning viib raba suurima laukani. Rajale jääb mitmeid huvipunkte, rabajärvi ja puhkekohti.

Raja juurde jääva Eesti kõrgeima luite Tornimäe harjale on rajatud 18 m kõrgune vaatetorn, mille tipus avaneb suurepärane vaade Tolkuse rabale ja Pärnu lahele.

Vaata

Pärnu ja Pärnumaa kalurikülad.

Läbi metsade ja rabade/Häädemeeste-Uulu.

Ranniku matkaraja Häädemeeste – Uulu lõik sobib vastupidavatele matkajatele, kes eelistavad rannaala asemel rännata metsarajal. Rada kulgeb läbi Luitemaa looduskaitseala suursuguste okaspuumetsade ja valge põdrasamblavaibaga kaetud sisemaaluidete. Suviti ja sügiseti leidub siin mitmeid kohti linnu- ja loomavaatluseks ning seente ja marjade korjamiseks. Rada lookleb mööda Maarjapeakse raba ning viib läbi metsade ja raiesmike mosaiigi Lepaküla ja Uulu küladeni.

Märgaladest mööda Pärnusse/Uulu-Pärnu

Ranniku matkaraja Uulu – Pärnu lõik kulgeb alguses männimetsade vahel olevaid vanu mereäärseid teid pidi, kuid pärast Lottemaa teemaparki keerab mere poole jõudes Reiu randa. Edasi tuleb kõndida mööda võsastuvat luidet ning umbes 4 km pärast pöörata sisemaa suunas,  läbida golfiväljaku äärne territoorium ja võtta suund Pärnu linnale. Raeküla linnaosas kulgeb matkarada piki märgala ja metsa piiri. Umbes 6 km pikkuse tiiru järel ümber märgalade jõuab rada Pärnu randa. Edasi viib teekond läbi Pärnu linna, Vallikääru aasa, üle Pärnu ja Sauga jõgede ja lõpeb Vana-Pärnus.

Vaata

Eesti Jaakobitee on rahvusvaheline palverännutee Eestis, mis suundub Santiago de Compostelasse ja on osa üleeuroopalisest võrgustikust. Öeldakse, et palverännutee algab koduukselt. Nüüd on see võimalik. Eesti Jaakobitee suundub Riiga, ühineb Läti, Leedu, Poola, Saksamaa, Prantsuse ja Hispaania teedega ning jõuab Santiago de Compostelasse. Palverändur võib olla igaüks. Palveränduriks loetakse isikuid jalgsi või jalgrattaga. Teed võib läbida tervikuna või osade kaupa.

Eesti Jaakobitee suundub maamärgist maamärgini, ühest kihelkonnakirikust teiseni.

Vaata

Kalastamine